Serving dish 39x25cm blue flower Retro
Serve up nostalgia with the 39x25 cm serving dish with blue floral motif from BonBistro's Retro collection. This generous porcelain dish brings classic elegance and character to any table. Ideal for serving main courses, salads or shared dishes in bistros and cafés that want to combine vintage style with modern quality.
SKU: 741101
€18.95
(Excl. VAT)
Loading...
- Tailored for hospitality
- Quality, style and value in one
- Built for daily use
Retro combines vintage charm with modern functionality. High-quality porcelain, designed for intensive use in horeca establishments.
- High-quality porcelain
- Dishwasher safe
- Horeca-proof and durable
- Available in various designs
| SKU | 741101 |
|---|---|
| Brand | Bonbistro |
| Collection | Retro |
| Newest | Jan 8, 2026 |
| Main color | White |
| Colors | Blue, Ivory |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Print Decor |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 39x25cm |
| Produced in | Egypt |
| Diameter | 0 |
| Length (cm) | 39 |
| Width (cm) | 25 |
| Height (cm) | 3.5 |
| Weight | 1,105 |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 2 |
Inner carton
| Barcode: | 25410595780413 |
| Width: | 0.255 m |
| Height: | 0.075 m |
| Length: | 0.395 m |
| Weight: | 2.21 kg |
| Quantity: | 2 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595780416 |
| Width: | 0.27 m |
| Height: | 0.265 m |
| Length: | 0.405 m |
| Weight: | 6.63 kg |
| Quantity: | 6 |
Palet
| Barcode: | 35410595780410 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.2 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 159.12 kg |
| Quantity: | 144 |