Saucer 14cm grey Nuance
SKU: 740362
- Tailored for hospitality
- Quality, style and value in one
- Built for daily use
The versatile Nuance collection combines a soft color gradient with a subtle and timeless functional design. The perfect choice for any table.
- Inglaze design, fully dishwasher safe
- Professional-quality porcelain
- Comfortable weight and easy to handle
- Plates with reinforced rim for extra protection against chipping
- 3-year anti-chip guarantee
| SKU | 740362 |
|---|---|
| Brand | Bonbistro |
| Collection | Nuance |
| Product type | Saucer |
| Newest | Jun 8, 2026 |
| Main color | Grey |
| Colors | Beige, Grey, White |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Print Decor |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 14cm |
| Produced in | Egypt |
| Diameter | 14 |
| Length (cm) | 14 |
| Width (cm) | 14 |
| Height (cm) | 2 |
| Weight | 0,18 |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 6 |
| Barcode: | 25410595783872 |
| Width: | 0.155 m |
| Height: | 0.11 m |
| Length: | 0.165 m |
| Weight: | 1.08 kg |
| Quantity: | 6 |
| Barcode: | 15410595783875 |
| Width: | 0.33 m |
| Height: | 0.235 m |
| Length: | 0.34 m |
| Weight: | 8.64 kg |
| Quantity: | 48 |
| Barcode: | 35410595783879 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.11 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 207.36 kg |
| Quantity: | 1152 |