Bowl 26xH4,5cm dark brown Ovio
SKU: 740306
- Tailored for hospitality
- Quality, style and value in one
- Built for daily use
Ovio combines a modern coupe shape with functional sturdiness. The high-quality porcelain with reinforced rim is specially designed for intensive use in horeca establishments and provides a stylish base for any presentation.
- High-quality porcelain
- Reinforced rim for extra protection against chipping
- Horeca-proof and suitable for intensive use
- Available in two variants
- 3-year chip guarantee
| SKU | 740306 |
|---|---|
| Brand | Bonbistro |
| Collection | Ovio |
| Product type | Bowl |
| Newest | Jan 15, 2025 |
| Main color | Brown |
| Colors | Dark Brown |
| Main material | Porcelain |
| Materials | Porcelain |
| Finish | Reactive Glazing |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 25,5xH4,5cm |
| Produced in | Egypt |
| Diameter | 25.5 |
| Length (cm) | 25.5 |
| Width (cm) | 25.5 |
| Height (cm) | 0 |
| Weight | 0,62 |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | No |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | Yes |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 3 |
| Barcode: | 25410595774337 |
| Width: | 0.27 m |
| Height: | 0.1 m |
| Length: | 0.27 m |
| Weight: | 1.86 kg |
| Quantity: | 3 |
| Barcode: | 15410595774330 |
| Width: | 0.3 m |
| Height: | 0.3 m |
| Length: | 0.42 m |
| Weight: | 7.44 kg |
| Quantity: | 12 |
| Barcode: | 35410595774334 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.05 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 133.92 kg |
| Quantity: | 216 |