Glass 27cl amber Luz - set/4
Discover the 27 cl amber drinking glass from the Luz collection, stackable, solid-coloured, sturdy, dishwasher-safe and stylish, perfect for busy cafés and cosy bistros.
SKU: 220046
€14.95
(Excl. VAT)
Loading...
- Tailored for hospitality
- Quality, style and value in one
- Built for daily use
The Luz collection features stylish, stackable glasses that meet all the needs of modern hospitality. Made from high-quality, mass-coloured glass, they are durable, dishwasher-safe, and perfect for intensive use. Luz combines practicality with a modern, playful look, making it ideal for any setting.
| SKU | 220046 |
|---|---|
| Brand | Bonbistro |
| Collection | Luz |
| Product type | Drinking Glass |
| Newest | Jan 8, 2026 |
| Main color | Brown |
| Colors | Brown, Transparent |
| Main material | Glass |
| Materials | Glass |
| Finish | Structured |
| Shape | Round |
| Commercial dimensions | 27cl |
| Produced in | China |
| Diameter | 8.6 |
| Length (cm) | 8.6 |
| Width (cm) | 8.6 |
| Height (cm) | 8.7 |
| Content (cl) | 27 |
| Weight | 0,9 |
| Dishwasher safe | Yes |
| Dubbelwalled | No |
| Food safe | Yes |
| Giftbox | Yes |
| Handmade features | No |
| Microwave oven safe | No |
| Oven safe | No |
| From recycled material | No |
| Qty Increments | 1 |
Set
| Barcode: | 5410595780587 |
| Width: | 0.17 m |
| Height: | 0.1 m |
| Length: | 0.17 m |
| Weight: | 0.9 kg |
| Quantity: | 1 |
Outer carton
| Barcode: | 15410595780584 |
| Width: | 0.365 m |
| Height: | 0.31 m |
| Length: | 0.365 m |
| Weight: | 10.8 kg |
| Quantity: | 12 |
Palet
| Barcode: | 35410595780588 |
| Width: | 0.8 m |
| Height: | 1.08 m |
| Length: | 1.2 m |
| Weight: | 194.4 kg |
| Quantity: | 216 |